Eesti eksport Soome ja Skandinaaviasse on ohus

Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit
19.10.2020


Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit (EETL) saatis kirja Eesti Vabariigi peaminister Jüri Ratasele ja majandus- ja kommunikatsiooniminister Taavi Aasale, teavitamaks valitsust Tallinki hüppelise kaubavedude hinnatõusuga seoses Eesti Soome- ja Skandinaaviasuunalisele ekspordile tekitatud olukorrast

Tallink on ülilühikese etteteatamisajaga tõstnud hüppeliselt kaubavedude tasumäärasid (Eesti Logistika ja Ekspedeerimise Assotsiatsiooni andmetel kuni 50%) Soome ja Rootsi suunal.

"Nii suure turuosaga laevandusettevõtte teenuse tasumäärade hüppeline tõus annab tugeva hoobi ehitusmaterjalitööstuse, aga laiemalt kogu Eesti tööstuse ekspordile,” sõnas Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu juhatuse esimees Meelis Einstein. „Kui täna tähendab see ekspordi muutumist ettevõtete jaoks kahjumlikuks, siis pikemas perspektiivis viib see ekspordimahtude marginaliseerumiseni,” lisas Einstein.

Eesti ehitusmaterjalitootjatel ja paljudel teistel edukatel eksportijatel on Soomes, Rootsis ja Norras sõlmitud pikaajalised lepingud, mida pole võimalik muuta. Põhja-Euroopa riikidesse eksporditakse Eestist puittooteid, betoonelemente, metallkonstruktsioone, aknaid, uksi, klaasitooteid, müürikive, ehituskeemia tooteid jne. Toodete kogused on väga suured, näiteks eksporditakse Soome ja Skandinaavia suunal Eestis toodetavatest betoonseinaelementidest umbes 50%. Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu liikmete eksport 2019. aastal oli üle 220 miljoni euro.

"Meie jaoks on kummaline, et Tallink ettevõttena, kes on saanud Eesti riigilt nii toetusi kui soodsatel tingimustel laenu, tegutseb nüüd Eesti riigi majandusarengule vastu,” ütles Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu tegevdirektor Enno Rebane. „Eeldame, et suurettevõtte riigipoolse toetamise tingimused peaksid olema pigem vastupidised. Meie arvamuse kohaselt peaks riigi toetus laevandusettevõtetele toetama laiemalt Eesti majanduse miinusest väljatulemist, sealhulgas taristu korrapärast toimimist ning ekspordile toe andmist,” täiendas Rebane.

Suvekuudest alates on üldehitusmaterjalide tootmine juba hakanud olulisese mahus vähenema, juulis-augustis on näiteks ehitusplokkide ja betoonelementide tootmine vähenenud eelmise aastaga võrreldes üle 30%.

Meelis Einstein:
"Peame arvestama, et ilma ekspordita võib see paljude ettevõtete jaoks tähendada tootmismahtude järsku vähendamist, hulga töökohtade kadumist, mis omakorda toob kaasa majanduse jahenemise tervikuna."

Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit palub leida Vabariigi Valitsusel vahendid ehitusmaterjalitööstusele transpordi hinnatõusu leevendamiseks või kompenseerimiseks.


Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit (asutatud 1993. a) on ehitusmaterjalide tootmise ja müügiga tegelevate ettevõtjate ühendus, kuhu kuulub 64 liiget. Liidu liikmete ehitusmaterjalide realiseerimise netokäive oli 2019. a üle 590 miljoni euro.


 



Arhiiv

2021202020192018, 2017, 2016, 2015, 20142013, 2012, 2011, 2010, 2009
 

Багато фінансових установ вимагають забезпечення для видачі позики, що створює певні труднощі для позичальників. Застава чи наявність поручителя не завжди можливі, особливо якщо людина працює без офіційного працевлаштування або не має майна, яке можна надати як гарантію. Саме тому зручним рішенням стане https://creditprofit.net.ua/bez-zastavy-ta-poruchyteliv/, що дозволяє отримати кошти без додаткових зобов’язань. Процедура оформлення проходить у кілька кліків, а гроші перераховуються на картку без необхідності підтверджувати платоспроможність через сторонніх осіб. Позичальник самостійно визначає суму та термін погашення, що робить цей варіант максимально зручним. Відсутність застави та поручителів суттєво спрощує доступ до кредитних коштів, відкриваючи можливість отримання фінансової допомоги навіть для людей із нестабільним доходом.