Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu ja panga Swedbank seminar 2019

Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit
26.04.2019

Swedbank ja Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit korraldasid 26. aprillil ühise seminari. Pangas Swedbank üheksandat korda toimunud ühisüritusel vaadati tagasi eelmisele aastale ning prognoositi jooksva aasta majandus- ja ehitusmahtusid.

Swedbanki ettevõtete panganduse juht Liisi Himma avas seminari ning kõneles ühistest rahapesu tõkestamise meetmetest. Teema on tõusnud esile ja panga esindaja pani kõigile ettevõtjaile südamele kaaluda hoolsasti läbi erinevate majandustehingute läbiviimine. Eriti tähelepanelikult tuleks jälgida ettevõtteid, kelle tegevusvaldkond ja rahaliste vahendite päritolu on ebaselge või kes näiteks paluvad teha ülekandeid teiste ettevõtete kontodele. Pank on alati valmi abistama asjakohase nõuga.
Rahapesu tõkestamine

Swedbanki krediidiportfelli valdkonna juht Urmas Simson andis ülevaate makromajanduse protsessidest ning panga ehitusmaterjalide sektori juht Birgit Märtin tutvustas Swedbanki värske tööstusuuringu tulemusi. Võrreldes muude tööstusvaldkondadega on ehitusmaterjalitööstus uute investeeringute tegemisel, automatiseerimisel ja teaduse kaasamisel tagasihoidlikum. Kahjuks on ehitusmaterjalitööstuse kasumlikkus viimasel 5-6 aastal olnud väike, mis ilmselt ei võimaldagi suuri investeeringuid ette võtta. Suure osa probleemist moodustab riigi maksupoliitika, mille tõttu on meie tööstusharu sisendid naabritega võrreldes kallimad (kaevandamisõiguse tasu ja muud keskkonnatasud, kütuse ja muude energiakandjate hinnad).

Ehitusmahtude prognoosimisel 2019. aastaks on panga esindajad konservatiivsemad ja ennustavad tänavu aastaks ehituse langust umbes 2017. a tasemele. EETL ettevõtete hulgas on arvamused erinevad - osa ettevõtetest eeldab mahtude vähenemist ja osa mahtude tõusu, kuid kokkuvõtteks prognoositakse tänavu aastaks ehitusmaterjalide müügi väikest kasvu.

Pekka Pajakkala majandusprognoosidega tegelevast Soome ettevõttest Forecon rääkis Soome majandusest ja ehitusest. Mõlema käekäik on praegu hea, kuid ehituses võiks oodata mõningast tagasiminekut. Samas näiteks ehitiste renoveerimise osas näeb Pekka Pajakkala üha kasvavaid mahte kuni aastani 2030. Viimaste aastate kasv on ehituses olnud suur ja ka ehitusmaterjalitööstuse kasumlikkus on hästi kasvanud. Soome kogu ehitusmaht on ligikaudse hinnangu kohaselt 35 miljardit eurot.

uudis39

Foto: Pekka Pajakkala, Forecon Ltd

Vt seminari fotosid siit.

Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit (asutatud 1993. a) on ehitusmaterjalide tootmise ja müügiga tegelevate ettevõtjate ühendus, kuhu kuulub 64 liiget. Liidu liikmete ehitusmaterjalide realiseerimise netokäive oli 2018. a üle 570 miljoni euro.