Juhendid
Betooni juhendid
BÜ1:2015 EHITISTISSE PAIGALDATAVA BETOONISEGU VASTAVUS NÕUETELE
Juhend kirjeldab, millistele nõuetele peab vastama betoonisegu, esitades betoonisegu vastavusdeklaratsiooni ja saatekirja näidise. Betoonisegu vastab standardi EN 206 nõuetele. Betoonisegu valmistaja tootmisohje peab olema sertifitseeritud.
(juhendi esimene versioon pärines 2006. aastast)
BÜ2:2017 BETOON ja RAUDBETOON
Spetsifitseerimine, tehnoloogia, kvaliteet, vastavushindamineBÜ2 on koostatud eesmärgiga olla abiks ehitiste tellijatele, projekteerijatele ja ehitajatele. Lepingutes viidatuna võiks juhend olla siduv betoon-ja raudbetoonkonstruktsioonide kvaliteedi tagajana, samuti on see mõeldud käsiraamatuks tootjatele ja teistele betoon- ja raudbetoonkonstruktsioonidega kokkupuutujatele, sh kõrgkoolidele.
BÜ3:2006 BETOON ja RAUDBETOON Projekti ehituskirjeldus ja joonised
(teine trükk 2008)
Betoonkonstruktsioonide projekti ehituskirjeldus on koostatud abistamaks projekteerijaid projekti ehituskirjelduse koostamisel ja ühtlustamaks projektdokumentatsiooni ülesehitust, hõlbustades tööde teostaja esitatavatest nõuetest arusaamist ja aidates seega kaasa parema lõpptulemuse saavutamisel.
BÜ4:2010 BETOON ja RAUDBETOON Betooni pinnad
Juhendi koostamisel lähtuti Suomen Betoniyhdistyse poolt välja antud betooni pindade klassifitseerimisjuhisest
BY40 Betonirakenteiden pinnat / luokitusohjeet, 2003.
Juhend BÜ4 ei ole pelgalt väljaande BY40 tõlge soome keelest eesti keelde. Viited Soome standarditele on võimalusel asendatud viidetega Euroopa ja Eesti standarditele, arvesse on võetud ka kohalikke olusid ning keelelisi iseärasusi. Sellisena on BÜ4 üks esimesi eestikeelseid üllitisi, mis nii põhjalikult tutvustab betooni pindade omadusi ja kasutamist, andes selgeid juhiseid nende klassifitseerimiseks ning kvaliteedi hindamiseks.
BÜ5:2021 BETOONKONSTRUKTSIOONIDE ARVUTAMINE
(kolmas, parandatud trükk 2021)
Raamatus on esitatud betoonkonstruktsioonide arvutuseeskirjad ja peamised konstrueerimisnõuded ning nendele vastavad arvutusnäited.
Koostamisel on lähtutud sellest, et ühelt poolt oleks raamat kasutatav käsiraamatuna, sisaldades peamise osa arvutusülesannete lahendamiseks vajalikust teabematerjalist. Teislt on püütud arvutuseeskirjade esitamisel vältida standarditele ja käsiraamatutele iseloomulikku formaalset esitluslaadi, selgitades soovitatavat arvutusmetoodikat ka sisulisest küljest.
BÜ6:2014 BETOON ja RAUDBETOON Talvised betoonitööd
Juhend kirjeldab meetmeid, millega betoonitöödel külmades tingimustes tuleb arvestada, selgitab talviste betoonitöödega seotud riske ja tutvustab lahendusi nende vähendamiseks. Keskseteks teemadeks on betooni tugevuse arenguga ja betoonitööde tehnoloogiaga seotud mõistete ja põhitõdede selgitamine, külmades oludes betoonisegu käitumise ja betooni tugevusomaduste kirjeldamine ning praktiliste ehitustehnoloogiliste võtete tutvustamine.
BÜ7:2023 Betoonpõrandad
Uus juhend tutvustab põhjalikult betoonpõrandate kavandamist ja kasutamist ning betoonpõrandate omadusi, esitades muu hulgas juhised betoonpõrandate ehitamiseks ja kvaliteedi hindamiseks.
Juhendi koostamisel on lähtutud Soome Betooniühingu juhendist
BY 45/BY 7 2018 Betonilattiat.
BÜ8:2018 BETOONI PUMPAMINE Ohutus ja keskkond
Juhendis on toodud betooni pumpamisel esitatavad ohutus- ja keskkonnanõuded ning see materjal on mõeldud eelkõige betooniautode ja betoonipumpade juhtidele, aga ka kõigile neile, kes betoonitöödega ehitusplatsil kokku puutuvad.
BÜ9:2019 BETOONELEMENTIDE TOLERANTSID
Juhendi eesmärk on koondada ja anda kommenteeritud ülevaade betoonelementide valmistamise ja ehitamise standardite ja juhiste kohastest tolerantsinõuetest.
Juhendmaterjal on valminud koostöös Eesti suuremate betoonvalmistoodete valmistajate ja teiste ehitusala asjatundjatega.
BÜ10:2020 BETOONELEMENTIDE TRANSPORT
Juhendi eesmärk on anda ülevaade betoonelementide tanspordiga seonduvatest nõuetest. Juhend on mõeldud kasutamiseks betoonelementide tootjatele, vedajatele, paigaldajatele ja tellijatele.
Juhendmaterjal on valminud koostöös Eesti suuremate betoonvalmistoodete valmistajate ja teiste ehitusala asjatundjatega.
BÜ13:2020 BETOONELEMENTIDE PAIGALDAMINE
Juhendi eesmärk on anda ülevaade betoonelementide paigaldamisega seonduvatest nõuetest.
Juhendmaterjal on valminud koostöös Eesti suuremate betoonvalmistoodete valmistajate ja teiste ehitusala asjatundjatega.
Avatäidete juhendid
Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu avatäidete juhend EETL AT 6-2019
OHUTUD KLAASINGUD
Sihtgrupp: avatäidete ja klaaaskonstruktsioonide tootjad, projekteerijad, ehitajad, paigaldajad ja kõik, kes tegelevad ehitusklaasi ohutusega
Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu avatäidete juhend EETL AT 5-2021
ÜLDINE AKENDE JA USTE JUHEND
Sihtgrupp: kõik, kes tunnevad huvi akende ja uste valdkonna vastu
Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu avatäidete juhend EETL AT 4-2015
ÜLDINE PAIGALDUSJUHEND. AKNAD ja AKENUKSED
Sihtgrupp: avatäidete tootjad, projekteerijad, ehitajad, paigaldajad ja kõik, kes huvituvad avatäidete paigaldamise üldistest nõuetest
Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu avatäidete juhend EETL AT 3-2013
ÜLDINE KASUTUSJUHEND TÕSTUSTELE
Välja töötatud koostöös Tööinspektsiooniga
Sihtgrupp: esmaseks informatsiooniks masinkasutusega tõstuste tellijatele ja kasutajatele
Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu avatäidete juhend EETL AT 2-2021
NÕUDED HOONETE AKENDELE ja USTELE
Välja töötatud koostöös Riigi Kinnisvara AS-iga
Sihtgrupp: akende ja uste tootjad ning müüjad, projekteerijad, järelevalve, ehitajad
Juhend kirjeldab miinimumnõudeid akendele ja välisustele: millised omadused tuleb deklareerida ja millised on omaduste miinimumväärtused, milliseid valikukriteeriume kasutatakse, kuidas kavandada avatäidete klaasosasid jms.
Riigi Kinnisvara AS-i juhendit vt siit.
Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu avatäidete juhend EETL AT 1-2020
UUED AKNAD
Olulised mõttepunktid enne uute akende ostmist
Sihtgrupp: isikud, kes tavapäraselt akende ostuga ei tegele
Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu avatäidete infokaart 2-2022
TERMILISED PINGED
Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu avatäidete infokaart 1-2021
AKENDELE JA VÄLISUSTELE ESITATAVAD NÕUDED
Tuletõkkeavatäited
Tuletõkkeavatäidete kohta on koostatud harmoneeritud Euroopa tootestandard EVS-EN 16034:2014, mis muutus kohustuslikuks alates 1.11.2019. Standardit EVS-EN 16034 kasutatakse ainult koos välisuste ja akende tootestandardiga EVS-EN 14351-1 või ainult koos tööstususte standardiga EVS-EN 13241. Kuna siseuste puhul ei ole tootestandard (EVS-EN 14351-2) veel harmoneeritud, siis ka sisetuletõkkeuste puhul EVS-EN 16034 kasutada ei saa. Kuna Euroopa nõue puudub, tuleb lähtuda Majandus- ja Kommunikatsiooniministri määrusest nr 49 26. juulist 2013 (koos muudatustega). MKM määruse järgimisel tooteid CE-märgistada ei saa, harmoneeritud standardi järgimisel on toodete CE-märgistamine kohustuslik.
Selgitust kutsekvalifikatsiooni tõendamise nõude kohta ehitusalal (muu hulgas akende-uste paigaldamisel) vaata siit
Ehitustoodete juhendid
EPS-i JUHENDID
Eesti EPS-tootjate ja Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu juhend EPS 1-2020
Juhend käsitleb paisutatud polüstüreeni (EPS) klassifikatsiooni ja omadusi
Eesti EPS-tootjate ja Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu juhend EPS 2-2020
Juhend käsitleb EPS-i soojuserijuhtivuse määramist ning tarindite soojusläbivuse arvutamist
Eesti EPS-tootjate ja Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu juhend EPS 3-2020
Juhend tutvustab EPS-i ning soojuslevi sõnavara
KATUSE JUHENDID
Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu katuse aluskatete juhend EETL KT 2-2015
Sihtgrupp: kõik katuse kavandamise ja ehitamisega kokkupuutuvad isikud; hoonete omanikud ning projekteerijad, ehitajad, tootjad, järelevalvajad ja hooldajad
Juhendi eesmärk on selgitada, mis on aluskate ja milleks seda vaja on. Keskendutakse viilkatuste puhul kasutatavatele rullmaterjalist aluskatetele.
Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu katuse hooldus- ja parandustööde ohutusjuhend EETL KT 1-2013
Välja töötatud koostöös Tööinspektsiooniga
Sihtgrupp: kõik katuse kavandamise, ehitamise, hooldamise ja kontrollimisega kokkupuutuvad isikud; nii hoonete omanikud kui projekteerijad, ehitajad, tootjad, järelevalvajad ja hooldajad
Juhendi eesmärk on anda juhiseid katuste hooldus- ja remonditööde ohutuks läbiviimiseks ning anda teavet, millele tuleb tähelepanu pöörata katuse kavandamise ja ehitamise ajal, et tagada hilisem ohutus katuse hooldus- ja remonditöödel. Kirjeldatakse katusetööde erinevaid aspekte – kuidas katusele minna, kuidas seal liikuda, kuidas töökohal katusetöid teha, milliseid katusetarvikuid paigaldada jms.